Otel Maketleri

Uzman Kadro, Yılların Tecrübesi

Projenizde hayal ettiğinizi mimari maketlerinize yansıtıyoruz. 

Bilgili Holding Akaretler W Otel

Asoss Termal Otel - Afyon

Hellinamin Çermik Tatil Köyü - Diyarbakır

Otel Maketleri

Farklı yapıları temsil eden çeşitli mimari maketler, iç ve dış mimari projelerin tasarlanması aşamasında öncelikli olarak kullanılan bir nevi 3 boyutlu taslaklardır.  Otel maketleri, her türlü otel ve ticari konaklama konseptinin mimari dizaynını iki boyutlu halden 3 boyutlu formata geçirmek amacıyla yararlanılan ve belli ölçeklerde tasarlanan modellerdir. Otel maketleri, projenin yatırımcılarına ve tüm paydaşlarına ortaya çıkacak otel ya da konaklama tesisine dair daha gerçekçi bir bakış açısını sunar. Projenin kağıt üstünde yapılmış olan olası hatalarını önceden belirlemeye ve tesisin inşaat aşamasını daha sağlıklı yürütmeye destek olur. 

Otel Maketlerinin Kullanım Alanları ve Avantajları

Otel maketleri ve otel modelleri, genel olarak tüm turistik tesis projelerinin tasarım ve tanıtım aşamasında kullanılabilir. Standart şehir oteli konseptinin yanı sıra termal oteller, pansiyonlar, butik oteller, luxury oteller, balayı otelleri, beach otelleri, muhafazakar oteller, islami oteller, resortlar, apart oteller, moteller, hosteller, her şey dahil oteller, kaplıca otelleri, bungalov oteller, 5 yıldızlı oteller, tatil köyleri, wellness ve spa otelleri gibi konaklama tesislerin mimari maketleri, otel maketleri kapsamında değerlendirilip tasarlanabilir. İnşaat projeleri öncesi otel maketleri kullanmanın avantajları ise şu şekilde sıralanabilir: 

  • Projeye dair görselleştirilmiş genel fikir sahibi olmak 
  • Otelin ya da konaklama tesisinin yapılacağı alana dair coğrafi ve topografik görünüm imkanı 
  • Otelin veya tesisin konumuna göre dış mimarisiyle birlikte kaplayacağı metrekare alanı daha net görebilme. Bu özellikle çok geniş alana yayılan resort, tatil köyü ve lüks oteller için faydalıdır. 
  • Peyzaj için kapsamlı fikir edinme ve fikir alışverişi sağlama. 
  • Bütçe ve maliyet hesaplamaları için ön fikir edinme.
  • Yatırımcılar açısından projenin giydirilerek görselleştirilmesi. 
  • Şehir otelleri için kent mimarisi ile uyumunu test etme imkanı. 

Otel ve diğer tüm konaklama tesislerine ait mimari maketlerin peyzaj ve çevre düzenlemesi, ulaşım noktalarına uzaklığı, topografik arazi yapısı, tatil köyü ve resortlarda havuz, restaurants, bar, otopark, odalar, apartlar, çocuk oyun alanı, spor alanları, plaj ve/veya deniz konumu vb. olmazsa olmaz detaylar bu mimari maketleri bir adım öne çıkartır. Otel veya tesisin gibi kağıt üzerinde fark edilmeyen detayları daha belirgin ve gözle görülür hale gelir. Bu anlamda otel maket tasarımlarında doğru ölçeklendirme ve planlama ile çalışılması oldukça önemlidir. Tüm etaplar titizlikle çalışılarak 3 boyutlu hale getirilir. Ayrıca, otel ya da konaklama tesisinin maketi belirli bir perspektiften bakıldığında en iyi açıyı vermesi için aydınlatmanın doğru şekilde ayarlanması da önemlidir.

Sonuç olarak otel maketleri, mimari projelerin görselleştirilmesi ve proje yatırımcılarına sunumu için önemli bir araçtır. Tatil köyü, apart ya da devre mülk gibi spesifik konaklama tesislerinde satın almayı ya da kiralamayı yapacak bireyler açısından da projenin 3 boyutlu hali çok daha cazip bir pazarlama ve satış imkanı sunar. Çünkü mimari maketlerin üretim sürecinde kullanılan 3D modelleme ve 3D baskı teknolojisi, hızlı ve doğru sonuçlar elde etmeyi de olanaklı hale getirir. 

Otel Maketlerinde Maket Şehir Uzmanlığı! 

Her türlü şehir oteli maketi başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyük şehirler olmak üzere profesyonel mimarlık ofislerinin kapsamında değerlendirilebilir. Ayrıca tatil köyleri, resort oteller, termal oteller, butik oteller gibi farklı konaklama tesislerinin maketleri turist bölgelerde yer alan otel proje tasarımcıları, mimarlık firmaları, iç ve dış mimarlık ofisleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ülkemizin neredeyse 4 mevsime yayılan kesintisiz turizm potansiyeli göz önüne alındığında mimari otel maketlerinin sektör açısından değeri daha net anlaşılmaktadır. 

Maketsehir.com’un uzman ekipleri uzun yıllara dayanan deneyimleri ve üstün donanım ve yazılımları ile otel maketlerini 3D modellenebilmesini ve pek çok farklı açıdan değerlendirilebilmesini sağlar. Otel maketleri sayesinde konaklama tesisinin ya da otel projesinin fikizi, coğrafi ve topografik olarak görselleştirilmesi mümkün olur. 

Sektörel deneyim ile mimari maketler alanında kapsamlı hizmetler sunan Maket Şehir’in uzman tasarım ekipleri detaylı Otel Maketlerinin yanı sıra  Konut Maketleri, Villa MaketleriCami MaketleriKamu MaketleriTarihi Eser MaketleriMüze MaketleriFuar MaketleriMarina MaketleriShowroom MaketleriMobilya MaketleriYat MaketleriTefriş Maketleri ve Yarışma Maketleri’nin dizaynı ve üretimi konusunda hizmet vermektedir. 

Özetle, mimari maketlerin önemli bir bileşenini oluşturan otel maketleri, büyük ya da küçük ölçekli tüm konaklama tesisi projelerinin tasarım ve planlama aşamasında, tüm paydaşlara fayda sağlar. Otel mimari projesi hakkında henüz yapım aşamasında fikir sahibi olunmasını ve tüm süreçleri daha iyi açıklanmasını sağlayan mimari otel tasarımları, modern mimarlık alanındaki firmalar açısından oldukça hayati önem taşır.