Tefriş Maketleri

Uzman Kadro, Yılların Tecrübesi

Projenizde hayal ettiğinizi mimari maketlerinize yansıtıyoruz. 

Astay Yatırım Akademia

Özyurtlar N Merkez Çarşı İçi Maketi

Önay Garden - Beylikdüzü

Windowist Plaza - Maslak

Özyazıcı Çoban Çeşme

Tefriş Maketleri 

Tefriş mimari maketi, bir dekorun, bir yapının, bir aygıtın, heykelin vb. görünümüne ve oranlarına bağlı kalınarak küçültülmüş üç boyutlu örneği olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda Tefriş maketleri, mimari projelerin hayata geçirilmeden önce detaylı bir şekilde görselleştirilmesini sağlayan önemli bir mimari maket aracıdır. Bu mimari Tefriş maketleri, gerçek ölçekli binaların minyatür versiyonlarıdır ve detaylı bir şekilde tasarlanarak projenin tüm unsurlarını yansıtmayı hedeflerler. Bu maketlerin kullanım alanları ve sağladığı avantajlar, mimari dünyasında giderek daha da yaygınlaşmaktadır. Tefriş modelleri günümüzde mimarinin yanı sıra, tasarım, sanat, eğitim ve hobi amaçlı olarak da kullanılır.   

Tefriş Maketi Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?  

Tefriş maketleri, farklı ölçeklerde ve malzemelerde yapılabilir. Tefriş modelleri, gerçek bir yapının ya da nesnenin tasarımını görselleştirmek, test etmek, sunmak ve geliştirmek amacıyla üretilen, kullanışlı araçlardır. Tefriş mimari maketleri, ayrıca sanatsal bir ifade biçimi olarak da değerlendirilebilir. Tefriş maketlerinin avantajları şunlardır: 

  •  Tefriş maketleri, tasarım sürecini kolaylaştırır ve hızlandırır. Tefriş modelleri sayesinde tasarımcılar, fikirlerini somutlaştırabilir ve geri bildirim alabilirler. 
  • Tefriş maketleri, tasarımın işlevselliğini ve estetiğini gösterir. Tefriş modelleri ile tasarımcılar, tasarımın boyutlarını, oranlarını, renklerini, malzemelerini ve detaylarını göz önünde bulundurabilirler. 
  • Tefriş maketleri, tasarımın sunumunu etkileyici kılar. Bu maketler ile tasarımcılar, tasarımın gerçekliğine yakın bir görünümünü sunabilir ve izleyicilerin ilgisini çekebilirler. 
  • Tefriş maketleri, tasarımın geliştirilmesine olanak sağlar. Tefriş mimari maketleri ile tasarımcılar, tasarımın eksikliklerini ve iyileştirme noktalarını tespit edebilir ve değişiklik yapabilirler. 

 Sonuç olarak kullanım alanları ve avantajları göz önüne alındığında, Tefriş mollerinin ve maketlerinin projelerin başarısında kritik bir rol oynadığı söylenebilir.  

 

Tefriş Maketlerinde Maketşehir Farkını Keşfedin!  

Tüm mimari maketlerde olduğu gibi Maketşehir, Tefriş maketlerinde de uzmanlaşmış bir mimari maket firmasıdır.  Maketşehir, Tefriş maketi malzemesi olarak dayanıklı ve şekil alabilen ithal ve yerli malzemeler kullanmaktadır. Bu malzemelerin başlıcaları arasında pleksiglas, dakota, poliüretan, ahşap ve kısmen metal malzemeler gelmektedir. Kullanılan maket malzemelerinin işlenebilirliği ve zamana karşı dayanıklılığının yanı sıra ısı değişikliklerine karşı deforme olmamasına özen gösterilir. Kullanılan poliüretan malzemeye CNC tezgahında istenilen tüm detaylar verilebilir ve -40 ile +70 santigrat dereceleri aralığında deformasyon yaşanmaz; Ayrıca Maketşehir’in tercih ettiği pleksiglas malzemesi lazer makinelerinde çok kolay kesilip işlenebilir.  

Maketşehir, ayrıca Tefriş maketi yapımında hassas ölçeklendirme yapar. Tasarımın orijinal planlarına uygun olarak ölçek belirler ve ölçüm yapar ve Maketşehir’in tüm mimarları projelerde detaylı bir işçilik sunar. Tasarımın tüm ayrıntılarını dikkate alarak kesim, yapıştırma, boyama gibi işlemleri yapar. 

Öncelikle proje incelenmesi yapar ve maketin nasıl kurgulanacağının tespit eder. Sonrasında kurgulama aşamalarına göre uygun bilgisayar programları belirlenir ve mimari maket yapımının çizim aşamasına geçilir. Çizim safhası Autocad programı ile, modellemede ise Artcam programı kullanıalrak CNC Lazer veya CNC router makinelerine bu modellemeler gönderilir; bu sayede kesim ve işleme safhasına geçilir. İşlenen parçalar daha sonra montaj aşamasında birleştirilerek boyaya hazır hale getirilir. Boya sonrası tefriş mimari maketinin diğer unsurları ve aksesuarları da eklenerek mimari maket tamamlanır.  

Maketşehir, şimdiye kadar Astay Yatırım Akademia, Özyurtlar N Merkez Çarşı İçi, Önay Garden (Beylikdüzü), Windowist Plaza (Maslak), Özyazıcı Çoban Çeşme projelerinin tefriş maketi yapımlarını başarıyla tamamlamıştır.  

Maketşehir’in uzman ekipleri Tefriş maketlerinin yanı sıra  Konut Maketleri, Villa Maketleri, Cami Maketleri, Kamu Maketleri, Otel Maketleri, Hastane Maketleri, Tarihi Eser Maketleri, Fabrika Maketleri, Müze Maketleri, Vaziyet Maketleri, Fuar Maketleri, Kule Maketleri, Sosyal Tesis Maketleri, Okul Maketleri, Marina Maketleri, Showroom Maketleri, Mobilya Maketleri, Yat Maketleri, Tefriş Maketleri ve Yarışma Maketleri’nin tasarım ve imalatını uzman ekipleriyle gerçekleştirmektedir.  

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan yaklaşımıyla Maketşehir, mimari maket fiyatlandırmalarında da profesyonel bir yaklaşım sergiler. Kullandığı yüksek kaliteli malzemeler, özelleştirilebilir tasarım seçenekleri ve müşteri odaklı yaklaşımıyla Maketşehir, müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Profesyonel ekibi ve teknik destek imkanlarıyla birlikte Maketşehir, mimari maket sektöründe her daim mükemmeliyeti sağlamayı hedefler.