Vaziyet Maketleri

Uzman Kadro, Yılların Tecrübesi

Projenizde hayal ettiğinizi mimari maketlerinize yansıtıyoruz. 

Beşiktaş Meydan Düzenlemesi Teknik Maket

Özyazıcı İnşaat Beykoz Golf ve Konut Sahası

Hakan Kıran Mimarlık Kadıköy Salı Pazarı

Zakho Vaziyet

Kayseri Kent Maketi

VAZİYET MAKETLERİ

Kağıt üzerinde tasarlanan mimari projelerin görselleştirilerek sunulması, yani mimari maketler, mimarlık alanının her zaman önemli bir dalı olmuştur. Vaziyet maketleri, mimari tasarımların fiziksel olarak üretilmiş halleridir ve projenin yerleşeceği arazi üzerindeki durumunu gösterir. Projeleri 3 boyutlu hale getiren diğer mimari maketler gibi vaziyet maketleri de mimari projelerin görsel bir şekilde algılanmasına olanak veren bir modelleme türüdür. Vaziyet maketi, genellikle kent planlaması, meydanlar, park ve bahçe düzenlemeleri gibi büyük ölçekli şehir projelerinin 3D modellemesinin minyatür halidir. Bu maketler, projenin gerçek boyutlu bir modelini sunmayı ve mimari projenin tamamını görselleştirerek, detaylarıyla ortaya koymayı amaçlar. Bu bağlamda bu tür maketler, genellikle kent planlama, inşaat ve emlak sektörleri tarafından kullanılmaktadır. Vaziyet maketleri, gerçek boyutlardaki yapıların yerlerini belirlemek, arazi koşullarını analiz etmek, yürüyüş yolları ve trafik akışlarını planlamak gibi günlük hayata da yönelik amaçlarla kullanılır.

Vaziyet Maketlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Vaziyet maketleri, genellikle büyük kentsel projelerin 3 boyutlu hale getirilmesi ve tüm paydaşların gözünde görselleştirilmesi amacıyla kullanılır. Kent merkezleri, meydan düzenlemeleri, yeşil alanlar, alışveriş merkezleri ya da pazar yerleri, stadyumlar ve endüstriyel alanlar gibi geniş alanların modellemesinde, her bireyin projeyi doğru algılaması amacıyla üretilir. Kentlerin şekillendirilmesinde büyük rol oynayan vaziyet maketleri, genellikle projenin çevresindeki diğer binalar, yollar, parklar, yeşil alanlar ve altyapı öğeleri ile birlikte tasarlanır ve esas odaktaki mimari projenin bu diğer bileşenlerle olan ilişkisini de gösterir. Kamusal alanlara yönelik tasarlanan vaziyet maketleri ortak proje yatırımcılarına ilk aşamada fikir vermeyi amaçlarken, kent projeleri için açılan yarışmalarda da proje sahiplerinin en çok öne çıkan dizayn elementidir. Yüksek yazılım teknolojileri ile 3 boyutlu tasarlanan ve daha sonra makete dönüştürülen mimari vaziyet maketleri, ne kadar detaylı ve gerçekçi olursa projenin onaylanma, kabul edilme veya yatırımcı çekme şansı da aynı ölçüde yükselebilir.

Vaziyet Maketlerinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Mimari maketlerin en ilgi çekici alanlarından olan vaziyet maketleri, pek çok farklı çıktı malzemesi kullanılarak üretilebilir. Örneğin, ahşap, mdf, polistiren, reçine, akrilik, kağıt ve plastik, sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Maketlerin ölçeği, proje boyutuna bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle 1/500, 1/1000 veya 1/2000  arasında bir ölçeklendirme standardı kullanılır.  Mimari maketler özel yazılımlar kullanılarak tasarlanır ve ardından 3D baskı teknolojisi ile imal edilir. Tasarım aşamasında, 3D modelleme yazılımları kullanılarak öncelikle dijital olarak hazırlanan vaziyet maketi, daha sonra 3D baskı teknolojisi ile fiziksel olarak üretilir.

Vaziyet Maketlerinin Kullanım Amaçları ve Avantajları Nelerdir?

Vaziyet maketlerinin kullanım amaçları arasında, mimari tasarımların fiziksel olarak görüntülenmesi, arazi koşullarının analizi, yaya ve araç trafiği akışının planlanması, ışık ve gölge analizi, alan kullanımı ve peyzaj tasarımı yer alır. Bu maketler, kentsel gelişim projelerinde, inşaat projelerinde, emlak sektöründe ve hatta film yapımı süreçlerinde dahi kullanılabilir.

Mimari projelerin boyutunu, görünümünü ve çevresiyle kuracağı ilişkiyi anlamak adına eşsiz birer araç olan vaziyet maketleri, proje tasarımı hakkında daha net fikirler oluşturmasının yanı sıra yukarıda da belirttiğimiz üzere projenin onay mercilerine, yatırımcılara, yurt içi ya da yurt dışı fonlar gibi paydaşlarına ve nihayetinde o kent projesinden yararlanacak kamuya, halka projenin tamamını somutlaştırır. Projelerin daha rahat anlaşılmasına ve daha sağlıklı işbirliklerinin kurulmasına destek olur.

Ayrıca olası tasarım hatalarının erken aşamada belirlenmesi, arazi koşullarının analizi ile maliyetlerin ve zamanın tasarruflu kullanımı ve tüm bunların akılcı biçimde planlanmasına olanak sağlar.

Sonuç olarak, vaziyet maketleri mimarlar, şehir planlamacıları, yatırımcılar, özel projelerde müşteriler, kamu projelerinde resmi onay mercileri ve nihayetinde halka sunum için son derece yararlı modelleme araçlarıdır. Ayrıca mimarlık öğrencilerinin mesleklerini öğrenirken de çoğunlukla başvurdukları, hatta ilk oluşturdukları mimari maket türüdür.

Vaziyet Maketlerinde Maket Şehir’i Tercih Edin! 

Her çeşit vaziyet maketini tüm şehir ve kent unsurları ve çevre ilişkileri ile ortaya koyarak detaylandıran maketsehir.com, uzman kadrosuyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyük şehirler başta olmak üzere tüm kentlere mimari vaziyet maketi hizmeti verir.  

Maketsehir.com’un deneyimli ekipleri üstün donanım ve yazılımları ile vaziyet maketlerini 3D modelleyerek bir kent mimarisindeki tüm detaylara hakim olmanızı sağlar.

Sektörel deneyim ile mimari maketler alanında kapsamlı hizmetler sunan Maket Şehir’in uzman tasarım ekipleri detaylı mimari Vaziyet Maketlerinin yanı sıra Konut Maketleri, Villa Maketleri, Otel Maketleri, Hastane Maketleri, Stadyum Maketleri, Cami Maketleri, Kamu Maketleri, Fabrika Maketleri, Tarihi Eser Maketleri, Müze Maketleri, Fuar Maketleri, Marina Maketleri, Showroom Maketleri, Mobilya Maketleri, Yat Maketleri, Tefriş Maketleri ve Yarışma Maketleri’nin tasarımı ve üretimi konusunda profesyonel hizmet vermektedir. Mimarlık ofisleri arasında kadrosuyla öne çıkan Maketsehir.com’un maket fiyatlarını, özel tekliflerini öğrenmek için ekibimizle hemen iletişime geçin!