Mimari Maket Firmaları Nasıl Çalışır?

Mimari maketlerde modelleme programları ve yazılımları hangileridir, en popülerlerine kısaca göz atalım...

Mimari maket, bir yapının tasarımını üç boyutlu olarak gösteren küçük ölçekli bir modeldir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi mimari maketler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler, yatırımcılar ve müşteriler arasında iletişimi sağlamak, tasarımın estetik ve fonksiyonel yönlerini değerlendirmek, projenin tanıtımını yapmak ve satışını artırmak için kullanılır.

Mimari maket firmaları, mimari maket üretimi konusunda uzmanlaşmış şirketlerdir. Mimari maket firmaları, müşterilerin istekleri doğrultusunda projenin ölçeğini, malzemesini, detaylarını ve renklerini belirler. Mimari firmaları, projenin planlarını, kesitlerini ve görünüşlerini alarak maketi hazırlar. Mimari maket yapan firmalar, maketi tamamladıktan sonra müşteriye teslim eder veya istenirse montajını yapar.

Bir mimari maketin ya da modelin boyutu, hangi amaçla yapıldığına bağlıdır; örneğin, kamusal bir alanda sergilenmek üzere yapılan bir model, müşteri sunumu için yapılan bir maketten doğal olarak çok daha büyük boyutlu olacaktır. Bu bağlamda bir mimari maket firması seçmenin ilk adımı, sipariş verilip yaptırılacak maketin amacını belirlemektir. Teşhir için mi, sunum için, ticari amaçlarla mı kullanılacak? Ya da tüm hedeflere genel olarak hizmet mi edecek? 

Mimari maketin hedef kitlesi ve amacı belirlendikten sonra, bir sonraki adım projeniz için doğru mimari maket firmasını seçmektir. 

Mimari Maket Firması Nasıl Seçilir? 

Mimari maket siparişi verirken, sektörel anlamda seçim yapabileceğiniz farklı firmalar karşınıza çıkabilir. Bu kararı verirken maket yapan firmanın deneyimi, itibarı ve proje maliyetleri de dahil olmak üzere göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Mimari maket projeleri için gerekli ihtiyaçları karşılayabileceklerinden emin olmak adına sektördeki maket yapan firmaları iyi araştırmak önemlidir.

Potansiyel maket firmaları ile görüşürken, proje gereksinimlerini ayrıntılı olarak karşı tarafa aktarmaya gayret gösterin. Bu adım o maket firmasının, sizin mimari projeniz için uygun olup olmadığını belirlemeniz açısından önemlidir. Maket firmasının donanımı ve beraber çalıştığı mimar ekibinin yetenekleri hakkında bir fikir edinmek için önceki çalışmalardan örnekler ve referanslar sorun. Maketşehir’in seçkin referanslarını inceleyin!

Hangi firmanın sizin beklentileriniz ile doğru biçimde örtüşeceğini belirlerken göz önünde almanız gereken bazı kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Mimari maket firmasının portföyü: Mimari maket firmasının daha önce yaptığı işleri incelemek, firmanın kalitesi, deneyimi ve yetkinliği hakkında fikir verir. Mimari maket firmasının portföyünde benzer özellikteki projelerin olması, firmanın o tür projelere hakim olduğunu gösterir.
  • Maliyetler: Mimari maket fiyatları, projenin ölçeği, malzemesi, detayları ve süresine göre değişir. Mimari maket firması seçerken fiyat karşılaştırması yapmak önemlidir. Ancak fiyat tek kriter olmamalıdır. Çok ucuz fiyat veren mimari maket firmaları kaliteden ödün verebilir veya gizli maliyetler çıkarabilir.
  • Karşılıklı iletişim: Mimari maket firması seçerken firmanın iletişim becerileri de önemlidir. Firmanın müşterinin isteklerini anlayabilmesi, proje sürecinde bilgi vermesi, sorunlara çözüm üretebilmesi ve zamanında teslimat yapabilmesi gerekir.
  • Mimari maket firmasının referansları: Mimari maket firması seçerken firmanın referanslarını da araştırmak faydalıdır. Firmanın daha önce çalıştığı müşterilerden geri bildirim almak, firmanın güvenilirliği, memnuniyeti ve sorumluluğu hakkında bilgi verir.

Uygun mimari maket firmasını seçtikten sonra, işin kapsamını ve firmanın sorumluluklarını özetleyen bir sözleşme akdini imzalamayı gündeme getirin. Resmiyete dökülmüş bir proje sözleşmesi, projenin gidişatını garanti altına alarak olası olumsuz durumlara karşı, her iki tarafı da yasal olarak koruyacaktır. 

Mimari maket firmaları nasıl çalışır ve mimari maket firması nasıl seçilir sorularının cevaplarını bu yazımızda vermeye çalıştık. Eğer mimari projeleriniz için maket yapan bir firma ile çalışmak istiyorsanız Maketşehir uzman kadrosu ve uzun yıllara dayanan deneyimi ile yanınızda! 

Arayışınız ister mimari maket firmaları İstanbul, ister mimari maket firmaları Ankara ya da mimari maket firmaları İzmir odaklı olsun. Maketşehir’in uzman kadrosu Türkiye’nin her yerinden vereceğiniz mimari maket siparişlerinizi en yetkin biçimde hazırlayarak, sorunsuz biçimde size ulaştırır. Üstelik sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, 7/24 çalışan atölyemizde maketinizi en kısa sürede hayata geçirip, yurt dışında dahi olsanız hızlı teslimat ile siparişinizi sizlere ulaştırmaya öncelik veriyoruz. 2003 yılından beri, dünya çapında ses getirmiş, A sınıfı maketler tasarlayan Maketşehir, mimari maket konusunda profesyonel ekibi ve yüksek teknolojiye sahip kaliteli hizmet anlayışı ile mimari projelerinizi 3 boyutlu hala getirmek için hizmetinizde!